Cenovo dostupné bývanie v Bratislave? Našli sme najlacnejšie novostavby

14.04.2021 Zdroj: finweb.hnonline.sk, Autor:Monika Šuchová


Priemerná cena nehnuteľností v hlavnom meste neustále stúpa. Nájdu sa však aj dostupnejšie projekty, ktoré sa nachádzajú najmä v okrajových štvrtiach.

Vybielené steny, lesklá podlaha a žiadni predošlí vlastníci. Novostavby lákajú svojich budúcich majiteľov čoraz viac, v ponuke je ich však nedostatok. Aktuálne bratislavský trh s nehnuteľnosťami ponúka 78 developerských projektov. Nájsť medzi nimi cenovo prijateľný byt však nie je jednoduché. Priemerná cena za jeden „štvorec“ sa totiž podľa Bencont Investments približuje k 3 700 eurám. Nájdu sa však aj také, ktoré sú svojimi cenami dostupnejšie. „Ide o vzdialenejšie lokality od centra mesta, kde sú aj lacnejšie pozemky. Developeri sa snažia prilákať záujemcov okrem ceny aj na väčšie výmery bytov,“ povedal analytik RE-MAX Alexander Krajňak.

HN zostavili rebríček s prehľadom najdostupnejšieho nového bývania.

Opál

​Viladomy so záhradou aj bytové domy ponúka novovznikajúca štvrť v Jarovciach. Celkovo ich je takmer 200 a väčšina z nich už našla svojich majiteľov. Tí by mohli dostať kľúče od svojho bývania koncom roka 2022, po dokončení oboch etáp výstavby. Spoločný výtvor investorov Lilum, Iko a Green Village sľubuje okrem blízkosti hlavného mesta a rakúskych hraníc aj čo najmenšie zaťaženie rodinného rozpočtu. Priemerné ceny dosahujú 2 300 eur za štvorcový meter. „Aktuálne zostávajú v ponuke už iba dva voľné viladomy. Čo sa týka bytových domov, nedávno sa začal predaj posledného z nich,“ informovala Barbara Mruškovičová, ktorá je zodpovedná za predaj. Projekt láka viacerými výhodami. Noví obyvatelia si užijú napríklad cyklotrasu, multifunkčné športoviská, blízkosť parku alebo komunitné záhony. Výhodou je aj dopravné napojenie a plnohodnotná obchodná vybavenosť.

RNDZ Zdroj: rndz.sk

​Miestna časť Východná v Rači by sa mohla rozrásť o nových obyvateľov už v polovici roka 2023. Spoločnosť VI Group sa rozhodla pre výstavbu troch blokov budov, ktoré so sebou majú priniesť aj všestrannú občiansku vybavenosť. V ponuke je spolu 302 bytov, od jednoizbových až po štvorizbové. Všetky zdobí balkón alebo terasa. Niektoré z nich sú ponúkané aj s predzáhradkou.Priemerná cena štvorcového metra novostavby v Rači sa pohybuje okolo 2 600 eur. V ponuke predaja aktuálne ostal napríklad aj dvojizbový byt, na ktorý sa vzťahuje akciová cena. Developer ho predáva za 2 446 eur za štvorcový meter. Viac ako 53 metrov bývania tak budúceho majiteľa bude stáť 130 375 eur. Najväčší voľný byt s výmerou 141 štvorcových metrov vyjde podľa nového cenníka na 2 541 eur za „štvorec“.

Hradská Gardens

​Projekt štyroch viladomov ponúka dokopy 28 bytov. Ich priemerná cena sa pohybuje okolo 2 600 eur za štvorcový meter. Ulička s bývaním sa nachádza v blízkosti vrakuňského lesoparku s náučným chodníkom aj cyklotrasami. Neďaleko preteká Malý Dunaj. Stavebná firma Dextram láka budúcich obyvateľov dostupnými cenami. Štvorcový meter v projekte Hradská Gardens stojí približne 2 600 eur. Stavba sa vyšvihla na druhé podlažie z troch a v predaji ostáva posledných sedem bytov. Päť z nich je už rezervovaných. „Vďaka vysokému záujmu sme sa rozhodli aj pre druhú etapu výstavby. Aktuálne je v schvaľovacom procese,“ uviedol Mário Valentovič, projektový manažér pre Bond Reality, ktorá má na starosti predaj bytov v projekte. Podľa jeho slov pôjde o typovo podobné stavby. Budú tri a okrem predzáhradkových bytov, apartmánov či viacizbových bytov ponúknu aj mezonety.

Slnečnice

​Slnečnice nadobúdajú svoje kontúry už viac ako desaťročie. Za ten čas developerská spoločnosť Cresco Real Estate dokončila 3 100 bytov a ďalších 6 460 chystá. „ Je to odvážny plán, ale za posledné roky sa toho veľa nepostavilo. Ak ste jediný veľký projekt na trhu, ľudia budú mať záujem,“ myslí si analytik RE/MAX Alexander Krajňak. Investor sa svoj projekt rozhodol usadiť v blízkosti lužných lesov. Novú štvrť rozdelil na dve zóny, ktoré po dokončení ponúknu dokopy desaťtisíc bytov. V blízkosti zóny Mesto má vzniknúť aj konečná zástavka električky. Slnečnice okrem toho priniesli do Petržalky rodinné centrum, novú škôlku, jasle či zubnú ambulanciu a cyklotrasu. Súčasťou by mala v budúcnosti byť aj jedna z najmodernejších škôl na Slovensku. Napriek tomu predstavujú jedno z najdostupnejších bývaní v Bratislave. Cena za štvorcový meter dosahuje 2 770 eur.

Ovocné sady Trnávka

​„Od oddychu cez nákupy, šport až po vynikajúcu občiansku vybavenosť,“ púta stránka developerského projektu od J&T Real Estate. Investor okrem občianskej vybavenosti sľubuje aj najdostupnejšie bývanie. Lákadlom sú predovšetkým väčšie trojizbové byty, ktoré v hlavnom meste chýbajú. Celkovo ich ponúkajú 147. Nová štvrť bude podľa JTRE ideálnym domovom nie len pre mladé páry, ale aj pre rodiny s deťmi. V okolí by mala vzniknúť verejná materská škôlka pre 80 detí či veľký park s okrasnými ovocnými stromami, ktoré inšpirovali aj názov novej štvrte. V Ovocných sadoch pred pár týždňami dokončili hrubú stavbu šiestich bytových domov z prvej etapy. Aktuálne je z ich celkového počtu 550 predaných viac ako 80 percent. Cena jedného štvorcového metra sa tu pohybuje v priemere okolo 2 850 eur.

Bory Bývanie

​Na hranici medzi Devínskou Novou Vsou a Lamačom vzniká nová mestská štvrť z dielne Penta Real Estate. Na jednom mieste sústreďuje bývanie, služby, nákupy aj voľný čas. Aktuálne prebieha kolaudácia prvej fázy a druhá je vo výstavbe. Priemerné ceny sa pohybujú tesne pod úrovňou 2 900 eur za štvorcový meter. Developer však upozorňuje, že do úvahy treba brať rozdiely v priemerných cenách malých aj väčších bytov. Dokončenie projektu je plánované na jeseň 2023. Dokopy ho bude tvoriť 608 bytových jednotiek. Bývanie v rezidenčnej štvrti je prvotne určené pre mladé rodiny s deťmi. Tým bolo prispôsobené aj okolie, ktoré dotvára park, jazierko aj multifunkčné ihrisko či materská škôlka. K dispozícii je aj nákupné centrum Bory Mall a v budúcnosti pribudne aj nemocnica. Vo fáze intenzívneho riešenia je aj predĺženie električkovej trate.

Moruše Zdroj: www.moruse.sk

​Bratislavský Ružinov by sa mal rozrásť o ďalšiu ponuku bývania už v druhej polovici roka 2023. Spoločnosť VI Group stavila na dobrú dopravnú napojenosť, blízkosť letiska aj občiansku vybavenosť. Na desiatich podlažiach by sa malo vzniknúť celkovo 134 jednotiek, od apartmánov až po trojizbové byty. Developer zaradil do ponuky aj jeden štvorizbový byt, ten je však už aktuálne rezervovaný. Priemerná cena je podľa investora asi tritisíc eur za štvorcový meter. V projekte sa však dajú vďaka akciovému cenníku nájsť aj výhodnejšie ponuky. Dvojizbový byt s lodžiou s výmerou takmer 50 štvorcových metrov vyjde na 137 175 eur, čo je približne 2 850 eur za štvorcový meter. Súčasťou Moruší je aj parter s 22 samostatnými obchodnými priestormi, zelené vnútrobloky, komunitná záhrada alebo okolitý park.