Matadorka – moderné bývanie s ekologickými technológiami

28.04.2021 Zdroj: Zdroj: Slovenské elektrárne – energetické služby


Matadorka je elegantné a pohodlné riešenie bývania pre kozmopolitných a cieľavedomých ľudí. Nachádza sa v bezprostrednej blízkosti dynamicky sa rozvíjajúcich záujmových miest Bratislavčanov v mestskej časti Petržalka s rýchlou dostupnosťou do centra. Ide o polyfunkčný bytový komplex, ktorý budúcim majiteľom ponúka vysoký štandard bývania s nadčasovou architektúrou.

​Projekt Matadorka bol navrhnutý tak, aby logicky zapadol do budúcej zástavby dynamicky sa rozvíjajúceho sa územia. Táto stavba je projektovaná tak, aby dlhodobo plnila svoj účel a stala sa prirodzenou súčasťou lokality, nezaťažovala životné prostredie, bola úsporná a ekologická.

Zelený potenciál

Oblasť mestskej časti Bratislava-Petržalka je svojou lokalitou v blízkosti Dunaja vhodná na využitie energetického potenciálu podzemnej vody. Preto sme sa rozhodli ponúknuť zákazníkovi riešenie na báze tepelných čerpadiel voda/voda. Ide o zdroj tepla a chladu, ktorý je 100 % na báze obnoviteľných zdrojov energie. Inštalovali sme tri kusy takýchto čerpadiel s celkovým tepelným výkonom vyše 600 kW. Keďže podzemná voda dosahuje celoročne viac-menej konštantnú teplotu, vieme ju v tomto prípade využiť na tzv. freecoolingové chladenie, čo výrazne zlepšuje účinnosť celého systému. Celá strojovňa je plne autonómna. Je možné ju riadiť cez vzdialený prístup, potrebujeme na to len internetové pripojenie.Tepelné čerpadlo je najpoužívanejšie a najobľúbenejšie zariadenie, ktoré využíva obnoviteľné zdroje energie na vykurovanie, prípadne aj chladenie. Tepelné čerpadlá sú ekologické a ich prevádzka je bez emisií. Tešia sa stále väčšiemu záujmu aj preto, že na svoj chod používajú teplo z okolitého prostredia, ktoré je k dispozícii prakticky zadarmo a možno ho energeticky veľmi efektívne zhodnotiť.

Vyšší komfort bez obmedzení

Vykurovanie v objekte je zabezpečované tepelným čerpadlom voda/voda, vysoko efektívnym zdrojom tepla a zároveň chladu. Ako vykurovací systém v bytoch je inštalované podlahové vykurovanie. Výhodou tohto systému je, že vieme našim klientom zabezpečiť aj pasívne prídavné chladenie v tej istej cene bytu.Takéto chladenie je oveľa komfortnejšie ako použitie štandardných klimatizačných jednotiek – nevyžaduje pravidelný servis spojený s výmenou filtrov, obmedzuje prašnosť, čím produkuje zdravšie prostredie, a v neposlednom rade odbremeňuje od hluku. Byty na 28. a 29. NP budú mať aj stropné chladenie.Progresívny zdroj tepla a chladu je pre niekoho zvýšená investícia, pre vás, našich klientov, však môže byť výborným marketingovým nástrojom.Ako každý investor, aj vy sa určite snažíte vyhovieť čoraz náročnejším zákazníkom, určitým spôsobom ozvláštniť a odlíšiť svoj projekt od ostatných, ale zároveň dodržať rozpočet so zreteľom na dosiahnutie požadovaného zisku. Investícia do obnoviteľného zdroja je ale vysoká a nie každý investor má s takouto technológiou skúsenosti. V takomto prípade sa nebojte osloviť práve nás.

Celý článok nájdete na https://energetickesluzby.sk/2021/04/27/matadorka-... alebo https://www.asb.sk/biznis/matadorka-moderne-byvani...