Projekt Moruše prinesie do bratislavského Ružinova ďalšie byty a apartmány

30.04.2021


Bytové domy spĺňajú požiadavky na energetickú efektívnosť budov. K dispozícií budú komunitné záhrady.

Polyfunkčný projekt Moruše smeruje do rýchlo sa rozrastajúcej bratislavskej mestskej časti Ružinov ďalšiu ponuku možností na bývanie v dvoch prepojených domoch. V nižšom z dvojice sú zatvorené átriá s parkovou zeleňou. Vyšší objekt s 10 nadzemnými podlažiami poskytuje výhľad na východnú a západnú panorámu hlavného mesta. Celkovo je v projekte 50 bytov a 84 apartmánov.Priestory pre rôzne druhy obchodov na prízemí oboch budov budú slúžiť nielen pre potreby ich obyvateľov, ale aj širšej verejnosti. Súčasťou projektu je 99 parkovacích miest v podzemnom podlaží objektu a 77 doplnkových miest na teréne.

Vizuálne zaujímavá stavba

Architektúra budov je na pohľad zvonka čistá a pôsobí dojmom ľahkosti, ale aj istej robustnosti. Keďže budúce obchody budú len na prízemí a nie na viacerých podlažiach, do popredia sa dostáva vyššia obytná budova s mierne dopredu šikmo vyklenutou fasádou so zlomom v dvoch tretinách výšky. To ju robí vizuálne zaujímavou. Nie je to klasicky prísne rovná fasáda, na akú sme zvyknutí pri rezidenčnom bývaní. Podľa informácií od developerskej a projektantskej spoločnosti VI Group sa s výstavbou začína aktuálne v tomto období v lokalite Ivánskej cesty smerom na Letisko M.R. Štefánika. Pandémia covidu-19 práce neovplyvnila a mali by sa skončiť v treťom kvartáli 2023.

Energetické štandardy budovy

Developer výstavby má vlastnú predstavu komunitnej záhrady, ktorá nebude na zemi v susedstve bytových domov. Klienti si môžu kúpiť svoju vlastnú komunitnú záhradku, ktorá bude vybudovaná na jednom z nadzemných podlaží bytového domu, uviedol pre TREND developer.Stavba reaguje aj na energetické kritériá. Je navrhnutá tak, aby spĺňala podmienky vyplývajúce z požiadavky na energetickú efektívnosť budov. Z hľadiska tepelnoizolačných vlastností spĺňa obvodový plášť súčasné odporúčané hodnoty. Rovnako je navrhnutý systém vetrania jednotlivých bytov bez nutnosti otvorenia okien, čo takisto výrazne prispieva k zníženiu nákladov na energie.