TROJNÁSOBNÝ ÚSPECH V REBRÍČKU TOP 50 STAVIEB SLOVENSKA.

02.07.2021 Zdroj: ASB


V rebríčku TOP 50 stavieb Slovenska od renomovaného magazínu ASB, sme v tomto roku obsadili hneď tri úžasné pozície. Našim TOP projektom stále dominuje bytový dom MATADORKA v Bratislavskej Petržalke, ktorá si vyslúžila 9. miesto.#9 MATADORKA - ​Nová dominanta

Polyfunkčný bytový dom Matadorka v petržalskom „brownfielde“ bol odvážnym krokom. Podarilo sa však nielen zhodnotiť lokalitu, ale aj naštartovať premenu problematického územia. Matadorka priniesla nový urbanizmus, služby a rezidenčný život do zóny závodu Matador, ktorú čaká v najbližších rokoch intenzívna výstavba moderných rezidenčných komplexov.

„Snažili sme sa o novú petržalskú dominantu, ktorá by sa vyznačovala charakteristicky čistou architektonickou líniou a moderným svetlým fasádnym riešením,“ hovorí za architektov Ing.arch. Juraj Duška. „Svojou výškou a koncepciou s nižšou, šesťpodlažnou podnožou a vystupujúcim výškovým objektom nadväzuje na už realizované stavby.“ Polyfunkčný obytný súbor Matadorka prináša kvalitné bývanie na 29 nadzemných podlažiach s naj- vyššou výškou až 85 metrov. Výšková budova je pomerne netradične zasunutá dovnútra mestského bloku, čo je dané snahou investora maximalizovať počet bytov a apartmánov v projekte. Tých tu vzniklo až 335. Poloha i výška objektu poskytuje mimoriadne výhľady na hlavné mesto. Za ďalšie benefity projektu developer označuje zeleň, komunitné záhrady a detské a multifunkčné ihrisko vo vyvýšenom vnútro bloku, materskú školu integrovanú do obytného súboru či občiansku vybavenosť v parteri objektu.

Zelený potenciál

Táto stavba je projektovaná tak, aby dlhodobo plnila svoj účel a stala sa prirodzenou súčasťou lokality, nezaťažovala životné prostredie, bola úsporná a ekologická. Oblasť mestskej časti Bratislava-Petržalka je svojou polohou v blízkosti Dunaja vhodná na využitie energetického potenciálu podzemnej vody. Preto sa v dome využíva riešenie na báze tepelných čerpadiel voda/voda. lde o zdroj tepla a chladu, ktorý je 100 % na báze obnoviteľných zdrojov energie. Slovenské elektrárne - energetické služby inštalovali tri kusy takýchto čerpadiel s celkovým tepelným výkonom vyše 600kW.

Keďže podzemná voda dosahuje celoročne viac-menej konštantnú teplotu, vieme ju v tomto prípade využiť na tzv. freecoolingové chladenie, čo výrazne zlepšuje účinnosť celého systému. Celá strojovňa je plne autonómna. Možno ju riadiť cez vzdialený prístup, stačí na to len internetové pripojenie.


#33 Vila ľadová

Rezidenčný projekt Vila Ľadová sa nachádza v tesnej blízkosti bratislavského Račianskeho mýta s veľmi dobrou dostupnosťou. Moderná a ľahko extravagantná architektúra má ambíciu priniesť do existujúcej zástavby novy vietor, no zároveň toto stabilizované územie v plnej miere rešpektuje a reflektuje.

Objekt je zasadený do dvoch charakterovo odlišných ulíc. Hmotovo-priestorové riešenie teda zohľadňuje dva princípy zástavby a vytvára dva samostatné objekty, ktoré sú v podzemnom podlaží prepojené garážou. Obidve hmoty sa prispôsobujú mierke ulíc, do ktorých sú orientované. Kým do Šancovej, ktorá má charakter mestskej triedy, je vložená sedempodlažná budova, do Ľadovej s pôvodnou vinohradníckou zástavbou štvorpodlažná. Oba objekty majú pultové strechy, aby lepšie reagovali na štýl okolitej architektúry. Medzi domami vznikol parkovo upravený vnútroblok.


Ľadovomodrý experiment

„Základná schéma bola teda logicky a veľmi účelne definovaná. Ostávalo priniesť výraz a emóciu tomuto objemu,“ hovorí za architektov Ing. arch. Juraj Duška. „V kontexte ulíc sme sa s rešpektom podriadili historizujúcemu rastru zo začiatku 20. storočia, no použité prvky už v plnej miere reflektujú

súčasnú terminológiu. Architektúra so sebou prináša aj emócie a práve tie sú v tomto prípade sprostredkované jednoducho a elegantne prostredníctvom (ne)obyčajnej modrej. Materiálové a výrazové prostriedky sú postavené na koncepte ľadovomodrého experimentu. Naším cieľom bolo vytvoriť objekt so všetkými výhodami ,staromestského bývania v centre mesta, ale s novým a moderným pohľadom na život.“ Architekti si uvedomovali kontakt so Šancovou ulicou, ktorá je mimoriadne hlučná a znečistená. Preto je architektúra fasády orientovanej do Šancovej ulice prispôsobená nepriaznivej situácii. Namiesto balkónov vznikli lodžie, ktoré sú automaticky zasklené. Výnimku tvorí len nárožie na juhovýchodnej strane budovy, kde balkóny v ostrom uhle tvoria významný architektonický prvok. Byty zo Šancovej ulice majú navrhnuté zimné záhrady, ktoré zabezpečujú nielen zníženie hlukového zaťaženia z vonkajšieho prostredia, ale rovnako významnou mierou prispievajú k energetickej úspore. V developmente bolo vybudovaných celkovo 34 bytov a apartmánov, z toho 22 vo väčšom bloku a 12 v menšom. Okrem bývania vznikla v projekte aj obchodná vybavenosť s celkovou výmerou 221 m2, čo predstavuje tri jednotky, dve od Šancovej a jednu od Ľadovej ulice. Severná strana Šancovej má takmer úplne neaktívny parter, Vila Ľadová tento nedostatok tak aspoň trochu napraví. Pod projektom vzniklo 42 parkovacích miest.

#35 Zuberec

Trojpodlažná Vila

Zuberec sa nachádza v rovnomennej obci Západných Tatier, v malebnom Oravskom regióne asi 500 metrov od centra Zuberca v lokalite Hrady za Milotinom. Využíva dopravnú os, ktorú tvorí obchvat Zuberca a komunikácia - cesta na Oravice.

V tejto časti Zuberca sa začína | množstvo turistických trás rôznej náročnosti schodných v zimnej aj v letnej sezóne, v zime z nej je na skok k lyžiarskym strediskám Roháče či Janovky. Širšie okolie ponúka viacero možností na aktívny voľný čas. Neďaleko je idylické Múzeum oravskej dediny, historicky

zaujímavý Oravský hrad či vyžitie pri vodných športoch na Oravskej prie hrade a vo viacerých aguaparkoch. Developer pripravoval Vilu Zuberec aj ako individuálnu rekreačnú investíciu, ktorá bola majiteľom kedykoľvek k dispozícii, ale zároveň aj ako formu krátkodobého prenájmu, z ktorej mohli vyťažiť aj v čase, keď ju nebudú využívať pre seba a svoju rodinu.

Súčasné, ale v súlade s tradíciou.

„Naša architektúra vychádza z materiálovej a priestorovej tradície lokality, no využíva prvky súčasnej architektúry, hovorí za architektov Ing. arch. Juraj Duška. „Vila Zuberec tak prináša svieže tvaroslovie do pomerne tradičnej zástavby obce Zuberec, no zároveň zapadá do okolia. Kombinácia dreveného a kamenného obkladu spolu s jednoduchou omietkou sú odkazom na prírodné prostredie a pôvodnú architektúru.“

Vila má tri podlažia a podkrovie. Má členitý pôdorys, čím hmoty pôsobia subtílnejšie a vytvárajú priestory na balkóny a lodžie s pocitom väčšieho súkromia. Vo Vile Zuberec je 56 apartmánov, pričom väčšinou ide o jedno- izbové byty, ale sú tam aj dvoj- a trojizbové s výmerou od 28 do približne 67 štvorcových metrov. Základná jednotka pozostáva z predsiene, kúpeľne a jednej až troch izieb doplnených o veľkú terasu, balkón alebo lodžiu. K väčšej časti bytov prislúchajú kobky. Viac ako polovicu bytov developer VI Group zariadil „na kľúč“, čo znamená, že byty boli odovzdané s kompletne vyriešeným interiérom a so zariadením vrátane doplnkov, pripravené na okamžité užívanie majiteľmi, prípadne na prenájom. Na prízemí sa nachádza menší wellness, recepcia s kaviarňou a lyžiareň. Areál dopĺňa 60 parkovacích miest, terasa a niekoľko predzáhradiek, ktoré patria k bytom.

Zdroj: ASB