Prevzal som byt, a čo ďalej?

Prevzatie nového bytu a čo riešiť ďalej? | VI Group

Predstavte si to. Práve ste prevzali kľúče od svojho vlastného, vysnívaného bytu. Super pocit, však? Konečne už nemusíte behať po obhliadkach, bankách, úradoch, všetko je to za vami.

V tomto článku by sme však radi poukázali na pár ďalších bodov, na ktoré treba myslieť, keď už spomínané kľúče máte vo vrecku. Mal by slúžiť ako pomôcka, aby ste na nič podstatné nezabudli, predišli problémom a zároveň nemuseli všetko držať v hlave.

Ak ste náhodou ešte vo fáze výberu bytu, odporúčame vám prečítať si aj náš článok o tom, aký je celkový postup kúpy bytu.

Na čo treba myslieť po prevzatí bytu?

Zopár úradných aktivít vás, bohužiaľ, ešte neminie. Jednou z nich je prihlásenie nehnuteľnosti na daň z nehnuteľnosti, vaša daňová povinnosť vzniká 1. januára nasledujúceho roka po jej kúpe. Podať daňové priznanie je nutné do konca januára elektronickou formou alebo osobne, záleží i od mesta alebo obce.

Ďalšou z aktivít, ktoré môžeme zaradiť pod úradné, je prihlásenie elektromeru, na čo je nutné podať si žiadosť. Možné to je urobiť online, telefonicky, poštou – záleží od konkrétneho dodávateľa energie.

Dôležitý je stav bytu a jeho plánované zmeny

Keď byt preberáme, sme nabití silnými emóciami. Je preto dobré sa do bytu vrátiť a detailne si ho pozrieť ešte raz. Ak nájdeme nedostatky, je vhodné ich bezodkladne nahlásiť a čo najskôr zhotoviť fotografie miesta, aby ste predišli dokazovaniu, kedy k danej vade došlo. Developer vašu reklamáciu zaeviduje a preverí orientačný termín nápravy. Drobné nedostatky bývajú odstránené do pár dní, avšak môže sa stať, že pri vade na konkrétnom výrobku sa musí čakať na novú dodávku, jeho výrobu a pod. Vtedy sa čakacia doba môže predĺžiť. Developer by vás o tejto skutočnosti mal informovať. Po vyriešení reklamácie sa vyhotoví reklamačný protokol.

Ak plánujete na byte niečo meniť, majte na pamäti, že fasáda je autorským dielom a akýkoľvek zásah do autorského diela bez predošlého súhlasu je protiprávny. To znamená, že by ste s developerom mali prediskutovať zásahy akými sú klimatizácia, exteriérové žalúzie, markízy a pod. Požiadajte developera o oficiálny súhlas. Developerské spoločnosti zároveň obvykle definujú povolené zásahy (napr. polohu exteriérovej jednotky klimatizácie, typ a farba exteriérového tienenia atď.) a informujú vás o nich pri odovzdávaní nehnuteľnosti.

Predtým, než začnete v byte inštalovať nábytok a svietidlá, vždy sa ubezpečte detekčným prístrojom, že nepoškodíte elektrický kábel alebo rozvod vody či kanalizácie.

Pri samotnom zariaďovaní svojho nového bytu dbajte aj na nosnosť výťahu. Zároveň si treba pri zariaďovacích predmetoch veľkých rozmerov vopred premyslieť aj prepravu daného prvku do bytu. Napr. veľká kuchynská doska sa nemusí zmestiť do výťahu alebo nemusí byť možné sa s ňou vytočiť na schodisku.

Ďalšie drobnosti, na ktoré by ste nemali zabudnúť

  • Výmena zámkov (bytu a ďalších priestorov).
  • Vývoz smetí, iné poplatky týkajúce sa budovy a údržba spoločných priestorov je na vašom správcovi – je však vhodné dohodnúť si s ním stretnutie a spýtať sa na detaily a vzájomné očakávania.

Pevne veríme, že po prevzatí vášho nového bytu nepríde k žiadnym zbytočným komplikáciám a povinných krokov bude čo najmenej, aby ste si byt mohli užívať naplno a zútulniť čo najskôr. Ak by ste mali otázky, ako pri ktoromkoľvek z vyššie spomínaných bodov postupovať, neváhajte sa na nás obrátiť.