Tipy ako ušetriť za energie

Veľká spotreba elektrickej energie je požieračom financií. Možno sa vám to nezdá, ale horúce letné dni sú náročné na spotrebu energií. Plné mrazničky a chladničky, zapnutá klimatizácia, ale aj spotreba vody pri častejšom letnom sprchovaní sa určite prejavia na vašej faktúre za energiu. Chcete vedieť, ako ušetriť energie a znížiť si tak vysoké náklady na domácnosť? V našom blogu máme pre vás zopár užitočných tipov.

Vymeňte žiarovky za moderné LEDky

Vďaka výmene starých žiaroviek za moderné a nízkoenergetické LED žiarovky dokážete výraznejšie ušetriť. Využívajú až o tri štvrtiny menej energie na svietenie a ich životnosť je omnoho dlhšia. Tým vám ušetria náklady nielen za spotrebovanú energiu, ale aj za ich častú výmenu.

Správne umiestnite chladničky a mrazničky

Aj správne umiestnenie spotrebičov má priamy vplyv na ich spotrebu. Chladničku sa preto snažte umiestniť do tieňa a čo najďalej od ostatných teplo vyžarujúcich spotrebičov, ktoré svojou teplotou zvyšujú záťaž chladiaceho systému. Chladenie sa pri nesprávnom umiestnení zapína častejšie, čím dochádza nielen k zvýšeniu spotreby ale aj k rýchlejšiemu opotrebeniu.

Elektrické spotrebiče v stand-by režime

V lete trávite menej času vo svojej domácnosti. Viaceré spotrebiče teda nevyužívate a oni vám napriek tomu míňajú energiu, pretože zostávajú pripojené v sieti v pohotovostnom režime. Príkladom môže byť zábavná technika, ktorá v stand-by režime odoberá zo siete až 30W. Jej odpojením dokážete ročne ušetriť v priemere až 35 €.

Varte rozumne

Časté otváranie dvierok kuchynskej rúry spôsobuje stratu až 20% energie potrebnej na pečenie. Tú si spotrebič musí doplniť, čo má samozrejme vplyv na jeho spotrebu. Ak potrebujete zohriať menšie množstvo jedla, použite radšej mikrovlnú rúru.

Perte efektívne

V lete sa potíme omnoho viac ako v zime a bielizeň sa ušpiní omnoho rýchlejšie, preto jednoducho perieme častejšie. Snažte sa ale naplniť práčku na jej maximum, pretože častým praním len niekoľkých kusov oblečenia výrazne zvýšite spotrebu energie a výrazne zaťažíte životné prostredie.

Používanie klimatizácie

Pri jej používaní sa odporúča aby teplotný rozdiel medzi vonkajším a vnútorným ovzduším bol najviac 6 °C. Teplotný šok, ktorý naše telo zažíva pri prechode z podchladeného prostredia do letnej horúčavy, mu totiž nerobí dobre. Nastavenie rozdielu teplôt do 6 °C navyše zároveň znižuje spotrebu energie. Robíte tak niečo pre svoju peňaženku ale aj pre svoje zdravie.

Sušenie a žehlenie bielizne

V teplom letnom počasí sa oplatí sušiť bielizeň vonku na slnku. Rýchlejšie uschne a je nadýchanejšia. Okrem toho žehlenie mierne vlhkého oblečenia je jednoduchšie a nepotrebujete pri ňom používať režim naparovania na vašej žehličke. Ušetríte tak nielen na spotrebe energie, ale týmto jednoduchým trikom predlžujete aj životnosť vášho oblečenia.

Vymeňte starú chladničku a mrazničku za nové

Dnešné spotrebiče vyrábané sú úspornejšie, ako kedysi. Ich spotreba nie je veľmi efektívna a vaše ročné prevádzkové náklady nie sú práve najnižšie. Náklady za energie pri starých spotrebičoch sú za 3 roky na úrovni ceny nového spotrebiča v energetickej triede A++.