Oplatí sa kúpiť si alebo prenajať nebytový priestor? Čo je v dnešnej dobe výhodnejšie?

post image
background image

Podnikanie je neistá činnosť ktorá vyžaduje rýchle rozhodovanie. Na trhu je veľa voľných obchodných priestorov. Oplatí sa ísť do rizika a kúpiť si vlastný priestor, alebo radšej platiť pravidelný mesačný nájom?

Koronakríza nás naučila byť opatrnejší rozhodnutiach. Mnohí podnikatelia riešia otázku prenájmu, alebo kúpy priestorov pre svoje podnikanie. Poďme sa pozrieť na to, čo je lepšie. Prenajať si priestor a dať „zarobiť peniaze“ niekomu inému a nemať starosti s údržbou a vlastníctvom nehnuteľnosti, alebo kúpiť si radšej vlastné priestory a zhodnotiť svoje úspory?

Slováci majú radi prenájom

Pre podnikanie v službách sú v prevažnej miere dôležité tri faktory: lokalita, dostupnosť a parkovacie miesta. Začiatok podnikania sa navyše spája s problémom získania úveru. Podľa odborníkov  len malý počet spoločností majú vlastné priestory. Väčšina firiem, či už ide o začínajúce alebo dobre zavedené, uprednostňujú prenájom a s ním spojenú flexibilitu, ktorá im dovolí rýchlo a jednoducho sa prispôsobovať novým podmienkam, požiadavkám a zmenám na trhu. 

Prenájom má aj výhodu v tom, že nie je potrebné investovať do správy a údržby samotnej nehnuteľnosti. Nájomca zaplatí každý mesiac dohodnutú čiastku a  jeho starosti končia. Prenájom nehnuteľnosti má okrem toho aj výhodu v jednoduchom spracovaní v účtovníctve, kde máte jeden daňový náklad. Nevýhodou je ale inflácia a  postupne zvyšujúce sa nájomné, či nutnosť investovania do úpravy priestorov ( v prípade gastronomickej prevádzky to môže byť vysoká suma a atypické úpravy na mieru ktoré sa nedajú použiť v inom priestore). Ak sa napríklad nedohodnete s prenajímateľom, môžete sa dostať do stavu, že sa musíte odsťahovať. Keď si to nakoniec spočítate, zistíte, že ste roky platili nájomné a mali by ste už vlastný priestor dávno splatený.

Výhody prenájmu:

  • Cena
  • Flexibilita
  • Jeden daňový náklad
  • Správu a opravy rieši nájomca

Vlastný obchodný priestor, vlastné starosti

Mať vlastný priestor si musí podnikateľ dobre premyslieť. S vlastnením obchodných priestorov, ich správou a prevádzkou pribúda nemalý objem prác, agendy a nevyhnutnej administratívy ktorá zaťažuje podnikanie. 

V prípade že nemáte dostatočnú hotovosť, je potrebné riešiť hypotekárny, alebo podnikateľský úver čo môže byť najmä pre začínajúcich podnikateľov nedostupné. Banka požaduje podnikateľský plán, históriu spoločnosti, dodatočné krytie a záruky. Okrem toho splátka úveru síce je jeden náklad, ale k nemu je potrebné pripočítať náklady na údržbu, poistenie a správu nehnuteľnosti,  dane a samozrejme komunikácia s komunálnymi a štátnymi úradmi. Výhodou ale je to, že máte vlastné priestory kde máte pravidelné náklady na splátku úveru. Interiér si môžete upraviť podľa svojich predstáv a istota dobrej investície a zhodnotenia svojich financií. A v prípade ukončenia, alebo presťahovania podnikania viete priestory výhodne prenajať a stanete sa prenajímateľom s pravidelným príjmom. Navyše ak si kúpite priestor v polyfunkčnej budove, v rozrastajúcej sa a novej lokalite, máte garanciu stálych klientov ktorí vám prinášajú pravidelný zisk. Hodnota takéhoto podnikania a cena nehnuteľnosti môže do budúcnosti len rásť a určite to stojí za počiatočnú námahu. Voľné obchodné priestory môžete napríklad nájsť aj na našej stránke www.rndz.sk

Výhody vlastníctva:

  • Výhodná investícia 
  • Úprava priestorov podľa svojich predstáv
  • Stabilné náklady
  • Možnosť ďalšieho prenájmu