Tipy ako ušetriť za energie

post image
background image

Veľká spotreba elektrickej energie je požieračom financií. Možno sa vám to nezdá, ale horúce letné dni sú náročné na spotrebu energií. Plné mrazničky a chladničky, zapnutá klimatizácia, ale aj spotreba vody pri častejšom letnom sprchovaní sa určite prejavia na vašej faktúre za energiu. Chcete vedieť, ako ušetriť energie a znížiť si tak vysoké náklady na domácnosť? V našom blogu máme pre vás zopár užitočných tipov.

Vymeňte žiarovky za moderné LEDky

Vďaka výmene starých žiaroviek za moderné a nízkoenergetické LED žiarovky dokážete výraznejšie ušetriť. Využívajú až o tri štvrtiny menej energie na svietenie a ich životnosť je omnoho dlhšia. Tým vám ušetria náklady nielen za spotrebovanú energiu, ale aj za ich častú výmenu.

Správne umiestnite chladničky a mrazničky

Aj správne umiestnenie spotrebičov má priamy vplyv na ich spotrebu. Chladničku sa preto snažte umiestniť do tieňa a čo najďalej od ostatných teplo vyžarujúcich spotrebičov, ktoré svojou teplotou zvyšujú záťaž chladiaceho systému. Chladenie sa pri nesprávnom umiestnení zapína častejšie, čím dochádza nielen k zvýšeniu spotreby ale aj k rýchlejšiemu opotrebeniu.

Elektrické spotrebiče v stand-by režime

V lete trávite menej času vo svojej domácnosti. Viaceré spotrebiče teda nevyužívate a oni vám napriek tomu míňajú energiu, pretože zostávajú pripojené v sieti v pohotovostnom režime. Príkladom môže byť zábavná technika, ktorá v stand-by režime odoberá zo siete až 30W. Jej odpojením dokážete ročne ušetriť v priemere až 35 €.

Varte rozumne

Časté otváranie dvierok kuchynskej rúry spôsobuje stratu až 20% energie potrebnej na pečenie. Tú si spotrebič musí doplniť, čo má samozrejme vplyv na jeho spotrebu. Ak potrebujete zohriať menšie množstvo jedla, použite radšej mikrovlnú rúru.

Perte efektívne

V lete sa potíme omnoho viac ako v zime a bielizeň sa ušpiní omnoho rýchlejšie, preto jednoducho perieme častejšie. Snažte sa ale naplniť práčku na jej maximum, pretože častým praním len niekoľkých kusov oblečenia výrazne zvýšite spotrebu energie a výrazne zaťažíte životné prostredie.

Používanie klimatizácie

Pri jej používaní sa odporúča aby teplotný rozdiel medzi vonkajším a vnútorným ovzduším bol najviac 6 °C. Teplotný šok, ktorý naše telo zažíva pri prechode z podchladeného prostredia do letnej horúčavy, mu totiž nerobí dobre. Nastavenie rozdielu teplôt do 6 °C navyše zároveň znižuje spotrebu energie. Robíte tak niečo pre svoju peňaženku ale aj pre svoje zdravie.

Sušenie a žehlenie bielizne

V teplom letnom počasí sa oplatí sušiť bielizeň vonku na slnku. Rýchlejšie uschne a je nadýchanejšia. Okrem toho žehlenie mierne vlhkého oblečenia je jednoduchšie a nepotrebujete pri ňom používať režim naparovania na vašej žehličke. Ušetríte tak nielen na spotrebe energie, ale týmto jednoduchým trikom predlžujete aj životnosť vášho oblečenia.

Vymeňte starú chladničku a mrazničku za nové

Dnešné spotrebiče vyrábané sú úspornejšie, ako kedysi. Ich spotreba nie je veľmi efektívna a vaše ročné prevádzkové náklady nie sú práve najnižšie. Náklady za energie pri starých spotrebičoch sú za 3 roky na úrovni ceny nového spotrebiča v energetickej triede A++.